top of page

Dla Ministranta

   Określenie ministrant pochodzi od łac. "ministrare" - oznaczającego "służyć". Ministrant to zazwyczaj młoda osoba świecka, która po stosownym ustanowieniu może uczestniczyć bliżej świętych obrzędów, tym samym reprezentując wiernych wokół ołtarza oraz pomagać celebransowi.

 

Dekalog Ministranta:

  1. Ministrant służy Chrystusowi w ludziach.

  2. Ministrant zwalcza swoje wady i pracuje nad swoim charakterem.

  3. Ministrant rozwija w sobie życie Boże.

  4. Ministrant poznaje liturgię i żyje nią.

  5. Ministrant wznosi wszędzie prawdziwą radość.

  6. Ministrant kocha Boga i dla Jego chwały wzorowo spełnia swoje obowiązki.

  7. Ministrant przeżywa Boga w przyrodzie.

  8. Ministrant zdobywa kolegów w pracy i zabawie dla Chrystusa.

  9. Ministrant jest pilny i sumienny w nauce i pracy zawodowej.

  10. Ministrant modli się za Ojczyznę i służy jej rzetelną pracą.

 

Pięciu wspaniałych, czyli patroni ministrantów.

 

Św. Tarsycjusz

Św. Dominik Savio

Św. Jan Berchmans

Św. Alojzy Gonzaga

Św. Stanisław Kostka

 

 

Szaty liturgiczne - kiedy , jaki kolor?

   Rozmaitość kolorów szat liturgicznych ma uzewnętrzniać charakter sprawowanych misteriów wiary, a także ideę rozwoju życia chrześcijańskiego w ciągu roku liturgicznego. Co do koloru szat liturgicznych należy zachować tradycję, mianowicie:

Kolor biały - symbolizuje światło, czystość, radość i nastrój świąteczny. Używa się w Oficjach i Mszach Okresu Wielkanocnego i Narodzenia Pańskiego, w święta i wspomnienia Chrystusa Pana, z wyjątkiem tych. które dotyczą Jego Męki; w święta i wspomnienia Najświętszej Maryji Panny, świętych Aniołów, Świętych, którzy nie byli męczennikami, w uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada) i św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), w święta św. Jana Ewangelisty (27 grudnia), Katedry św. Piotra (22 lutego) i Nawrócenia św. Pawła (25 stycznia).
 

Kolor czerwony - symbolizuje krew, męczeństwo i ogień. Używa się w niedzielę Męki Pańskiej, w Wielki Piątek, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, w Mszach ku czci Męki Pańskiej, w główne święta Apostołów i Ewangelistów i dni Świętych Męczenników.
 

Kolor zielony - symbolizuje nadzieję, odrodzenie duchowe i sprawiedliwość. Używa się w Oficjach i Mszach Okresu Zwykłego.
 

Kolor fioletowy - symbolizuje skruchę, pokorę i pokutę. Używa się w okresie Adwentu i Wielkiego Postu. Można go również stosować w Oficjach i Mszach za zmarłych.
 

Kolor złoty - oznacza on charakter uroczystej liturgii. Używany w ważniejsze uroczystości

 

 

KLIK!

bottom of page